Powrót do listy artykułów

W domu!

Wesołe EKO święta

Nadchodzą Święta i jak co roku narasta gorączka przedświątecznych przygotowań. Dzieci z niecierpliwością czekają na pierwszy śnieg, ubieranie choinki i prezenty. Ale same przygotowania do Świąt też mogą być inspirujące i ciekawe. Mogą być doskonałą okazją do zabawy z dziećmi i nauki ekologii.

Ubieranie choinki


Choinki ubranej w ozdoby stworzone własnoręcznie przez dzieci będzie Wam zazdrościć cała rodzina. Przy tworzeniu choinkowych zabawek dzieci będą się nie tylko dobrze bawić, ale także rozwijać zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową. To także dobra okazja aby uczyć dzieci, że rzeczy można wykorzystywać ponownie i jak nie szkodzić środowisku.  Nie potrzeba wiele więcej niż nożyczki, klej na bazie wody, sznurek, wata, kolorowy papier, czy zeszłoroczne kartki świąteczne i trochę zapału żeby stworzyć niepowtarzalne ozdoby choinkowe.

 

Pakowanie prezentów


Pakowanie prezentów może być kreatywną zabawą dla każdego ekoMikołaja. To dobra okazja do  ponownego wykorzystania rzeczy, które nie są już potrzebne i zaoszczędzenia pieniędzy na przedświąteczne wydatki.

Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad i mieć trochę wyobraźni a zapakowane prezenty sprawią, że obdarowany poczuje się wyjątkowo.

 

MIKOŁAJU


•    Bądź oryginalny – wybierz do pakowania prezentów skrawki tkanin, stare kalendarze, plakaty, mapy, przeczytane i niepotrzebne komiksy.
•     Unikaj kupowania błyszczącej folii i „metalicznego” papieru do pakowania (są trudne do recyklingu) - wykorzystaj ponownie kolorowy papier do pakowania, który został ci z poprzednich Świąt!
•    Do pakowania używaj kleju na bazie wody! Jest mniej szkodliwy dla środowiska.
•    Do ozdobienia prezentu, zamiast plastikowych wstążek, użyj kawałków sznurka, kolorowej włóczki, rafii – wykonanych z naturalnych włókien.


Po rozdaniu prezentów warto zwrócić uwagę dzieciom jakie fajne pomysły na opakowania miał Mikołaj, bo ponownie wykorzystał np. stary kalendarz i dzięki temu ocalił drzewa. Możemy też zaproponować dzieciom zabawę z wykorzystaniem opakowań po prezentach, z których stworzymy własne zabawki (pomysły znajdziecie Państwo np. na tej stronie).