Powrót do listy artykułów

W domu!

O meblach słów kilka

Nowe, używane, z recyklingu lub odnowione – wybór mebli jest naprawdę spory i to nie tylko w sklepach. Urządzając swoje wnętrza, zastanów się jaki model będzie pasował do twojego pokoju, ale nie zapomnij również sprawdzić z czego i w jaki sposób został on wykonany, a także czy posiada odpowiednie certyfikaty.

Zwróć uwagę na szczegóły

Alternatywą dla drewna litego lub klejonego są tańsze meble wykonane np. z płyt wiórowych. Decydując się na taki zakup, zwróć uwagę na poziom emisji wolnego formaldehydu, który nie powinien przekraczać 0,125mg/m3. Formaldehyd jest gazem o charakterystycznym, mocnym zapachu, który wnika do organizmu przez skórę i może działać drażniąco na spojówki i drogi oddechowe. Obecnie większość wyrobów z płyt wiórowych spełnia wymagania najwyższej klasy higieniczności E1, która informuje o tym, że produkty mogą być zastosowane w pomieszczeniach, co również świadczy o nieszkodliwości produktu.

Zwróć również uwagę na to, gdzie wyprodukowano meble. Sprowadzane z bardzo daleka egzemplarze mogą być wyprodukowane z gatunków zagrożonych bądź pozyskanych rabunkowo z cennych przyrodniczo obszarów. Ponadto ich transport może w znaczny sposób przyczynić się do zanieczyszczenia powietrza.

Gwarancja

Do mebli powinna być dołączona gwarancja, na której zostały określone warunki i czas jej obowiązywania. Dlatego jeśli masz takie zaświadczenie, a przedmiot się zniszczył, zamiast wyrzucać, możesz spróbować go naprawić..

Oznaczenia i certyfikaty

Producenci mebli dla dzieci muszą spełniać szczególnie rygorystyczne wymagania. Takie meble najlepiej, gdy są wykonane z materiałów nietoksycznych, nie posiadają ostrych krawędzi i niebezpiecznych elementów, które dziecko mogłoby wyjąć, a także posiadają zabezpieczenia szuflad i szafek. Wybierając wyposażenie do pokoju dziecięcego sprawdź, czy wyroby posiadają certyfikaty bezpieczeństwa oraz atesty PZH. Bezpieczne powinny być też farby i lakiery, którymi pomalowano produkty. Jeśli w meblu zastosowano mechanizmy elektryczne, warto zwrócić uwagę, czy ta część posiada znak CE, który informuje o tym, iż produkt dana rzecz spełnia wszystkie, mające dla niego zastosowanie, normy UE. Znaku CE nie stosuje się jednak do oznakowania samego mebla.  Certyfikatem, który mogą uzyskać wyroby drewniane, jest FSC, który informuje, że zastosowane przy produkcji drewno pochodzi z obszarów zarządzanych zgodnie z ekologicznymi zasadami.

Dobre meble to też takie, które wytrzymają przez lata. Wybierz takie, które naprawdę  będą ci długo służyć. Częsta wymiana wyposażenia wnętrz jest nieekonomiczna.

Renowacja mebli

Nie pozbywaj się bez namysłu starszych przedmiotów. Takim sposobem tylko powiększasz hałdy śmieci. Palenie mebli jest niebezpieczne, ponieważ podczas spalania drewna lakierowanego, impregnowanego, mebli tapicerskich i wielu innych, uwalniają się niebezpieczne substancje, na przykład tlenki azotu, chlorowodory i związki metali ciężkich, które mogą przyczynić się do zmian nowotworowych w organizmie.

Domową metodą recyklingu możesz zmienić stare meble lub ich… przeznaczenie. Dlaczego stara szafeczka nie mogłaby stać się taboretem? Meble po renowacji wyglądają jak nowe, często mają nowatorski styl, a w zależności od potrzeb mogą być wystylizowane na wzór konkretnej epoki. Profesjonaliści potrafią odrestaurować nawet spalony mebel, który nie nadawał się do użytku!

Odświeżając meble samemu pamiętaj o tym, aby używać do tego ekologicznych farb i lakierów, które posiadają niską zawartość lotnych związków organicznych.

Na rynku dostępne są również meble z recyklingu i upcyklingu. Te pierwsze oznaczają przedmioty powstałe z przetworzonych tworzyw, które ponownie zostały wykorzystane przy produkcji mebli. Natomiast meble z upcyklingu wykorzystują na nowo istniejące już przedmioty. Nowatorskimi projektami są krzesła wykonane z… wózków na zakupy albo sofa stworzona na bazie wanny.

Giełda staroci

Jeśli lubisz niepowtarzalne, oryginalne i stare meble możesz wybrać się na giełdę staroci, gdzie takich przedmiotów znajdziesz sporo. Zdarza się, że na giełdzie można za niewielkie pieniądze nabyć ciekawe, choć używane, meble. Jeśli znajdziesz przedmiot, który wymaga naprawy, warto się jej podjąć, bowiem możesz zyskać niepowtarzalny mebel, który wcale nie musi dużo kosztować. Gdy brak ci czasu, lub nie masz możliwości, aby udać się w takie miejsce, jest na to rozwiązanie – internetowe giełdy staroci. Oprócz takich stron istnieją też portale, na których można odkupić lub nawet nabyć za darmo używane meble, które wciąż nadają się do użytkowania.  Kupując używane meble przyczyniasz się do ich dłuższej żywotności. Przedmiot, który „w obiegu” pozostaje przez wiele lat nie musi być zastępowany nowym nabytkiem, co jest korzyścią dla środowiska.

Ekologiczne materiały biurowe

  • Wybieraj zeszyty i bloki pochodzące z makulatury są estetyczne, a przy tym ekologiczne. W sklepach można znaleźć też zeszyty produkowane z makulatury oraz odpadów organicznych np. odpadów z banana o owocowym zapachu.

  • Używaj długopisów i piór z wymiennym wkładem, wyprodukowanych przy użyciu materiałów z recyklingu (papier, plastik) lub z tworzywa, które ulega całkowitemu rozkładowi.

  • Kupuj kalkulatory zasilane baterią słoneczną.

  • Do ścierania wybieraj gumki z materiałów naturalnych – takie, które nie zawierają sztucznych barwników oraz aromatów.

  • Do rysowania wybieraj kredki oraz ołówki nielakierowane.

  • Kleje oraz korektory wyprodukowane na bazie wody, zawierają mniej substancji toksycznych.

  • Wybieraj produkty wielokrotnego użytku, trwałe, pochodzące
    z recyklingu.