Powrót do listy artykułów

W domu!

Miejsce przyjazne dziecku

Przygotowujesz pokój dla malucha? Postaraj się, aby zastosowane w nim rozwiązania pozytywnie wpływały na zdrowie i rozwój dziecka.

Zwróć uwagę na to, czym pomalowane są ściany, jakie meble i podłoga znajdują się w pokoju. Przy wyborze produktów nie kieruj się umieszczonym na nich napisem EKO – sprawdzaj certyfikaty i skład produktów.

Cztery ściany

Pamiętaj, aby wybierać produkty przebadane i oznaczone odpowiednimi symbolami. Najrozsądniej będzie, gdy poszukasz farb nie zawierających w swoim składzie alergenów, a zawartość lotnych związków organicznych (LZO) będzie jak najmniejsza. Farby, które zostały przebadane, posiadają np. certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, oznaczenia Eco Label, 0 VOC, czy Błękitny Anioł. Jeśli urządzasz pokój dla niemowlęcia pamiętaj o tym, aby ściany pomalować dużo wcześniej nim pojawi się w nim dziecko, gdyż do tego czasu farba zdąży dobrze wyschnąć, a pomieszczenie wywietrzy się.

Funkcjonalnie i estetycznie

Dobrze, jeśli nowe meble do pokoju dziecięcego posiadają atesty. Firmom zależy na posiadaniu certyfikatów (np. FSC, który informuje o tym, iż drewno z jakiego zrobiony jest mebel, pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z eko-zasadami) oraz opinii wydanej przez niezależnych ekspertów. Przy wyborze łóżeczka dowiedz się, czy posiada ono certyfikaty bezpieczeństwa i atesty Państwowego Zakładu Higieny oraz symbol CE.  Użyte podczas produkcji komód, szaf i łóżeczek lakiery i farby muszą posiadać atesty nieszkodliwości i bezpieczeństwa PZH. Na rynku dostępne są również meble wykonane z drewna pochodzącego z odzysku. To, że wyprodukowane zostały z recyklingowanych tworzyw, nie oznacza wcale, że będą mniej atrakcyjne i niemodne, wręcz przeciwnie. Innym rozwiązaniem przy urządzaniu pokoiku jest wstawienie używanych mebli.

Po zakupie odpowiedniego łóżka czas zastanowić się nad materacem. Przy jego wyborze kieruj się również zaufanymi certyfikatami i oznaczeniami, które gwarantują wykonanie produktu z przebadanych i nieszkodliwych substancji. Niektóre z nich mogą powodować uczulenia. Ważnym oznaczeniem jest Öko-Tex Standard 100 – certyfikat oznaczający tekstylia, które w swoim składzie nie posiadają m.in. pestycydów i formaldehydu. Dla dzieci lepiej ubierać kołdrę w tę używaną i już  wielokrotnie wypraną pościel.

Lekkim krokiem

Jeśli decydujesz się na przykrycie podłogi dywanem, rozważ wybór takiego, który został wykonany z naturalnym materiałów, takich jak bawełna i len. Aby zyskać gwarancję ekologicznej jakości dywanu, należy przyjrzeć się metkom i oznaczeniom. Jednym z oznaczeń tam umieszczonych może być atest higieniczny PZH.

Możesz również zdecydować się na pozostawienie podłogi bez dodatków. Surowcem, który dobrze nadaje się na podłogę, jest drewno pokryte bezzapachowym i pozbawionym szkodliwych składników lakierem, którego jakość potwierdzi np. atest hipoalergiczności. Zamiast drewna możesz wybrać podłogę z korka, który jest materiałem niehigroskopijnym. Na powierzchni takiego odpornego na wodę tworzywa nie lubią rozwijać się roztocza.