Powrót do listy artykułów

W domu!

Segregujemy odpady

Wszystko o segregacji odpadów.

  • Szkło

Szkło bezbarwne wrzucamy do pojemników koloru białego, a kolorowe do zielonego. Słoiki czy butelki mogą być wrzucane z etykietami, które spalą się podczas termicznej przeróbki. Jednak należy pamiętać o zdjęciu pokrywek, które można wrzucić do innych pojemników (w zależności od tworzywa, z którego są wykonane). Do tych pojemników nie wrzucamy luster, żarówek, szkła okiennego i żaroodpornego oraz porcelany i ceramiki.

  • Papier

Pojemniki przeznaczone do zbiórki papieru są niebieskie. Może być zbierany papier zarówno biały jak i kolorowy, miękki i twardy. Należy jednak pamiętać, aby opakowania papierowe nie były pobrudzone: tłuszczem, klejem, farbami i innymi zanieczyszczeniami. Należy usunąć również zszywki i spinacze, taśmy klejące, naklejki, sznurki, plastikowe okienka w przypadku kopert. Pamiętaj, że nie można odzyskiwać ze zwykłymi gazetami papieru lakierowanego i foliowanego.

  • Tworzywa sztuczne (np. plastik)

Pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów wytworzonych z tworzyw sztucznych są koloru żółtego. Wrzucamy do nich: butelki PET oraz inne np.: po szamponach, płynach; kubki po jogurtach, margarynach; folie. Tu także wrzucamy kartony po mleku, napojach, sokach. Należy pamiętać, aby wszystkie opakowania były opróżnione (nie wyrzucamy do śmieci w połowie pełnego opakowania po jogurcie). Butelki powinny być odkręcone i zgniecione, co przyczyni się do zmniejszenia ich objętości.

  • Metale

Pojemniki przeznaczone na zbiórkę metalu są koloru czerwonego i szarego. Jeśli takich pojemników nie ma w najbliższej okolicy – odpady z metali kolorowych można wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne (żółte). Najcenniejszym odpadem opakowaniowym są puszki aluminiowe. Pamiętaj, że należy zgniatać puszki przed wyrzuceniem, dzięki czemu możesz ograniczyć ich objętość. Puszki można oddać także w punkcie skupu.