Powrót do listy artykułów

Ciekawostki

Ciekawostki dla dzieci

Dowiedz się, czy drzewa śpią i czy w Polsce żyją ośmiornice.

Jakie owoce mają własne czapeczki?

To żołędzie, czyli owoce dębów. To dzięki nim tak łatwo można przerobić żołędzie na ludziki.

Czy zwierzęta sadzą drzewa?

Oczywiście! Na przykład sójka, która uwielbia żołędzie i na zimę robi sobie z nich zapasy zakopując pod liśćmi i ściółką. Potem często zapomina gdzie są te spiżarnie i z żołędzi wyrastają młode dęby.

Czy wszystkie rośliny są zapylane przez owady?

Nie. Wiele roślin jest zapylanych przez wiatr (np. drzewa i krzewy iglaste). Są też rośliny zapylane przez ptaki, a nawet przez nietoperze!

Czy rośliny potrafią strzelać?

Niektóre potrafią. Na przykład w Polsce – niecierpek pospolity. Kiedy jego żółte kwiatki przekwitną, utworzą się podłużne owoce-torebki. Gdy dojrzeją w nich nasiona, to nawet przy delikatnym dotknięciu strączki gwałtownie pękają i strzelają nasionami na odległość nawet kilku metrów.

Czy w Polsce wszystkie bociany są białe?

Nie, w Polsce żyje także piękny bocian czarny. Ma lśniące pióra i jaskrawo czerwony dziób i nogi. Zakłada gniazda głęboko w lesie na wysokich drzewach. Potrafi łowić ryby i jest bardzo płochliwy.

Czy drzewa śpią?

Tak. W zimie, gdy temperatura jest bardzo niska, drzewa przestają pobierać wodę i składniki pokarmowe z ziemi, czyli zapadają w „sen zimowy”. Gdy robi się cieplej, drzewa się budzą, wypuszczają nowe liście, pędy, kwiaty. Dotyczy to także drzew iglastych.

Czy w Polsce żyją ośmiornice?

Nie, ale w lesie, w parku lub na łące można czasami spotkać dziwnego grzyba, okratka australijskiego, który przypomina malutką czerwoną ośmiornicę. Pamiętaj, okratek jest pod ochroną!

Która roślina wydaje najgłośniejsze dźwięki?

Najbardziej hałaśliwa roślina pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Jej łacińska nazwa to Hura crepitans. Jej owoce w kształcie torebek, gdy dojrzeją, pękają tak głośno, jakby ktoś strzelał z broni palnej.

Czy pięknie pachnąca konwalia jest trująca?

Pięknie pachnący kwiat konwalii nie jest trujący i można go wąchać do woli. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się pomarańczowe kuleczki jagód. Ich wygląd jest bardzo apetyczny, ale zjedzenie nawet kilku jagód może być bardzo szkodliwe.

Jak wysokie są nasze polskie drzewa?

Najwyższa jest jodła która może osiągnąć wysokość 100 metrów, a najniższe - drzewa owocowe. Najczęściej polskie drzewa osiągają wysokość 20-40 metrów.

 

Jak duże mogą być gniazda ptasie?

Wikłacze (niewielkie ptaki z rzędu wróblowych, żyjące w Afryce, Eurazji i Afryce) budują gniazda kolonijne składające się nawet z 300 utkanych z trawy gniazd, które przykrywa wspólny kopulasty dach. Cała konstrukcja może mieć 4 m wysokości i 15 m średnicy.

 

Czy węże mogą zjadać zdobycze większe od siebie?

Tak, połykają je nawet w całości! Anakonda, która jest jednym z największych węży świata, może połknąć nawet antylopę.

Czy koń kładzie się do snu?

Koń woli spać na stojąco, ponieważ jest ciężki i wstawanie zabiera mu dużo energii.

Po co bobrom takie śmieszne ogony?

Bobry używają swoich płaskich ogonów jako steru do pływania. Gdy zaś zbliża się niebezpieczeństwo uderzają nim głośno w wodę ostrzegając swoich kolegów nawet z dużych odległości.

Ile wody pelikan może zmieścic w dziobie?

Pelikan ma dziób wyposażony w wielką elastyczną torbę, którą wyławia ryby. Torba ta może pomieścić tyle wody, co duże, 13-litrowe wiadro.

Gdzie mieszka najmniejszy ssak na świecie?

Najmniejszym ssakiem na świecie jest ryjówka etruska. Zwierzątko to waży zaledwie 2 gramy i mierzy 4 cm długości. Jest koloru rudego, natomiast spód ma szary. Ryjówka żyje w Europie (Półwysep Apeniński, Pirenejski, Bałkany) oraz w północnej Afryce.

Co nam w trawie piszczy?

Pasikoniki, świerszcze i cykady to niewielkie owady wydające dźwięki, które dobrze słyszymy. Pasikoniki i świerszcze wydają dźwięki, pocierając wyrostkami na tylnich nogach o zewnętrzne, sztywne powierzchnie skrzydeł, natomiast cykady – kurczą i rozkurczają żeberka mięśniowe, specjalne błony dźwiękowe leżące po obu stronach odwłoka. Odgłosy wydawane przez cykady są głośniejsze.

Który kot ma cały czas wysunięte pazury?

Gepard jest jedynym kotem, który ma cały czas wysunięte pazury.

Czy ryby latają?

Tak. Istnieją ryby, które potrafią latać. Nazywają się ptaszory i szybują w powietrzu dzięki płetwom, które służą za skrzydła. Ogon pełni funkcję steru. Uciekają w ten sposób przed wrogami, szybując nad wodą nawet na odległość 400 m.

Dlaczego wielbłąd ma garb?

W garbie wielbłąd magazynuje tłuszcz, który pomaga mu przetrwać trudne chwile na pustyni, gdzie trudno jest zdobyć wodę i pożywienie.

Jakie zwierzę składa największe jaja?

Największe jaja składa struś. Mogą mieć one 15-20 cm długości i ważą nawet 1,7 kg. Skorupka jest tak mocna, że aby dostać się do środka jajka, trzeba użyć piły.

Po co słoniom trąby?

Trąby są tym dla słoni, czym dla nas ręce. Trąbą słoń potrafi bardzo delikatnie wziąć swój przysmak, ale również potrafi wyrwać drzewo. Trąba to także znakomite narzędzie do porozumiewania się z innymi słoniami.

Gdzie zimują jeże?

Przed nastaniem zimy jeże pod stertami liści, pod spróchniałymi pniami przygotowują sobie przytulne, bezpieczne legowiska. Wykładają je słomą, drobnymi gałązkami, a czasem drobnymi papierkami.

Po co wiewiórce ogon?

Ogon służy ruchliwej wiewiórce do utrzymania równowagi, do wyrażania swoich emocji - zarówno tych dobrych, jak i tych negatywnych. Zimą jest ciepłą ochroną, a latem chłodzi, służąc jako parasol.

Co robią biedronki zimą?

Biedronki na zimę zbierają się w większe grupy i zimują na naszych poddaszach lub w garażach. Nie należy przenosić ich w cieplejsze miejsca.

 

Czy zwierzęta mają włosy?

Tylko ssaki mają włosy.

Które zwierzę żyje najdłużej?

Najdłużej żyjącym zwierzęciem jest żółw olbrzymi, który może dożyć nawet 300 lat. Wśród ptaków najdłużej żyje kondor, aż 90 lat. Najdłużej żyjącym ssakiem jest wieloryb (nawet 200 lat).


Aplikacja mobilna dla nauczycieli