Ciekawostki

Ciekawostki dla przedszkolaków
Dowiedz się czy ryby latają oraz po co słoniom trąby.
Jakie owoce mają własne czapeczki?
To żołędzie, czyli owoce dębów. To dzięki nim tak łatwo można przerobić żołędzie na ludziki.
Oczywiście! Na przykład sójka, która uwielbia żołędzie i na zimę robi sobie z nich zapasy zakopując pod liśćmi i ściółką. Potem często zapomina gdzie są te spiżarnie i z żołędzi wyrastają młode dęby.
Czy w Polsce wszystkie bociany są białe?
Nie, w Polsce żyje także piękny bocian czarny. Ma lśniące pióra i jaskrawo czerwony dziób i nogi. Zakłada gniazda głęboko w lesie na wysokich drzewach. Potrafi łowić ryby i jest bardzo płochliwy.
Nie, ale w lesie, w parku lub na łące można czasami spotkać dziwnego grzyba, okratka australijskiego, który przypomina malutką czerwoną ośmiornicę. Pamiętaj, okratek jest pod ochroną!
Czy kaczki mieszkają w dziuplach?
Tak. Niektóre kaczki zakładają gniazda w dziuplach. W Polsce są to na przykład gągoły. Gdy małe kaczuszki, wylęgną się z jajek, wyskakują z dziupli i spadają na ziemię jak piłeczki, a potem maszerują ze swoją mamą do jeziora.
Czy sarna jest „żoną” jelenia?
Nie, jeleń i sarna to dwa różne gatunki zwierząt. „Żoną” jelenia jest łania, a „mąż” sarny nazywany jest kozłem lub koziołkiem.
Tak. Nie są to jednak wierzby płaczące, ale brzozy. Wiosną pęka ich kora i wydziela się płyn zwany wodą brzozową. Bywa, że brzozy wydzielają tak dużo płynu, że pod drzewami powstają kałuże.
Tak. Istnieją ryby, które potrafią latać. Nazywają się ptaszory i szybują w powietrzu dzięki płetwom, które służą za skrzydła. Ogon pełni funkcję steru. Uciekają w ten sposób przed wrogami, szybując nad wodą nawet na odległość 400 m.
W garbie wielbłąd magazynuje tłuszcz, który pomaga mu przetrwać trudne chwile na pustyni, gdzie trudno jest zdobyć wodę i pożywienie.
Jakie zwierzę składa największe jaja?
Największe jaja składa struś. Mogą mieć one 15-20 cm długości i ważą nawet 1,7 kg. Skorupka jest tak mocna, że aby dostać się do środka jajka, trzeba użyć piły.
Trąby są tym dla słoni, czym dla nas ręce. Trąbą słoń potrafi bardzo delikatnie wziąć swój przysmak, ale również potrafi wyrwać drzewo. Trąba to także znakomite narzędzie do porozumiewania się z innymi słoniami.
Przed nastaniem zimy jeże pod stertami liści, pod spróchniałymi pniami przygotowują sobie przytulne, bezpieczne legowiska. Wykładają je słomą, drobnymi gałązkami, a czasem drobnymi papierkami.
Ogon służy ruchliwej wiewiórce do utrzymania równowagi, do wyrażania swoich emocji - zarówno tych dobrych, jak i tych negatywnych. Zimą jest ciepłą ochroną, a latem chłodzi, służąc jako parasol.
Biedronki na zimę zbierają się w większe grupy i zimują na naszych poddaszach lub w garażach. Nie należy przenosić ich w cieplejsze miejsca.
Tylko ssaki mają włosy.
Najdłużej żyjącym zwierzęciem jest żółw olbrzymi, który może dożyć nawet 300 lat. Wśród ptaków najdłużej żyje kondor, aż 90 lat. Najdłużej żyjącym ssakiem jest wieloryb (nawet 200 lat).
Następny artykuł - Ciekawostki dla dzieci